Jak używać PCL

 

 

 

 

Plastyczność. Po podgrzaniu do temp. 60oC, materiał przez kilka minut zachowuje plastyczność. Utwardzenie następuje przez naturalne oddawanie ciepła lub szybkie schłodzenie (np. zimna woda). Materiał można wyginać, modelować, rozciągać, wałkować, ugniatać, ciąć a po całkowitym zastygnięciu wiercić, szlifować, frezować, wypalać.
Trwałość. Jest materiałem wielokrotnego użytku. Jeśli z masy stworzyłeś nieudany projekt, możesz go umieścić w gorącej wodzie, roztopić i ponownie wymodelować pożądany kształt - dowolną ilość razy.
Obróbka. Nadaje się do obróbki ręcznej lub narzędziami. W stanie plastycznym podatny na rozciąganie (8x)
Twardość i elastyczność. W temperaturze pokojowej podobna do polipropylenu (PP). W niskich temperaturach (ok -20oC) elastyczność jest nieznacznie mniejsza, ale mimo to materiał nie staje się kruchy ani łamliwy, jest bardzo wytrzymały mechanicznie.
Łączenie elementów. Połączenie elementów materiału „na ciepło” jest jednorodne i trwałe. Przylega do różnych powierzchni jednak nie łączy się z nimi na trwałe, nie ma właściwości kleju.
Kolor. Mleczny, matowy (podobny do stearyny). Po podgrzaniu powyżej 60oC staje się przezroczysty. Przy ponownym schładzaniu odcień mleczny stopniowo powraca.
Podatny na malowanie farbami spirytusowymi lub akrylowymi
Podatny na barwienie pigmentami - zobacz naszą ofertę
Inne cechy.
Rozszerzalność termiczna w zakresie stosowanych temperatur 0 - 60oC praktycznie niezauważalna.

Niskonapięciowy izolator
Odporny na warunki atmosferyczne
Bezpieczny w użyciu
Biodegradowalny
Nietokstyczny
Nie brudzi
Bezzapachowy
Gęstość 1,1 g/cm3,
Temperatura topnienia: >59 stopni Celsjusza,
Wydłużenie przy zerwaniu: 800%,
Postać fizyczna: granulki o średnicy 3-4 mm.

 

 

Formowanie rękami
- Delikatnie zwilż ręce aby ciepły materiał nie kleił się do palców
- Masz około 2-3 minuty na wymodelowanie materiału zanim zacznie zastygać. Jeżeli nie zdążysz nie przejmuj się - zawsze możesz ogrzać materiał lub jego część i modelować dalej.
- Kiedy materiał jest gorący - kolor jest przezroczysty. Wraz ze spadkiem temperatury poniżej 60 stopni, materiał staje się biały/mleczny - w tym momencie widać która część modelu jest jeszcze ciepła i plastyczna a która już zastyga i jest twarda.
- Wrzuć model do zimnej wody aby natychmiastowo "zablokować" uformowany kształt. Możesz również zanurzyć tylko na chwilę model aby utworzyć zimniejszą powłokę dookoła obiektu.
- Tworząc duży projekt, zastanów się czy nie lepiej będzie modelować każdy element oddzielnie a następnie połączyć je gdy wszystkie zastygną. Uzyskasz więcej czasu i lepszą dokładność przy projektowaniu każdego elementu w przeciwieństwie gdy musiałbyś modelować cały obiekt na raz.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Gdy materiał zastygnie, możesz go dowolnie pomalować farbami. Zalecamy farby akrylowe, unikaj farb na bazie rozpuszczalników - mogą rozpuścić materiał.Nie będziesz miał już możliwości ponownego rozpuszczenia i użycia materiału więc zakończ w 100% projekt a następnie zacznij malować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najłatwiejszą i najczystszą metodą barwienia materiału jest użycie zestawu specjalnie przygotowanych pigmentów.
Intensywny. Wystarczy niewielka porcja aby zabarwić dużą ilość substancji.
Wszechstronny. Można mieszać, uzyskując różne odcienie.
Nietokstyczny. Zawiera nietoksyczny pigment.

 

 

 

 

 

pcl luminescencja 

 

Sposób użycia:

Dodaj odpowiedni kolor a  następnie mieszaj, ugniataj i wyrabiaj masę aby połączyć kolor.
- Jeżeli potrzeba, rozmiękcz materiał ogrzewając go.
- Kolor zrobi się jaśniejszy w momencie stygnięcia materiału.

Możesz użyć również innych barwników, takich jak:
- Atramenty na bazie alkoholu.
- Farby akrylowe i pudry.
- Farby epoksydowe i winylowe.
- Większość barwników w proszku, pigmenty metaliczne, pigmenty świecące w ciemności (MAMY TAKIE!).

Nie polecamy:
- Atramentów na bazie wody, gdyż nie mieszają się prawidłowo.
- Farby na bazie rozpuszczalników mogą rozpuścić materiał.

 

 

 

 

Ogrzanie materiału powyżej 60 stopni powoduje zmianę właściwości, z twardego, białego granulatu w przezroczystą, miękką masę. Proces możesz powtarzać dowolną ilość razy. Jest wiele sposobów aby ogrzać materiał:

Gorąca woda. Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą jest zagotowanie wody i wrzuceniu do niej porcji materiału. Granulat szybko stanie się miękki, łącząc się w przezroczystą masę którą można modelować.

Mikrofala. Wsyp granulat do bezpiecznego pojemnika i podgrzewaj seriami po 10-20 sekund sprawdzając za każdym razem. Bądź bardzo ostrożny używając mikrofali do podgrzewania - materiał może stać się bardzo gorący.
Piekarnik. Użyj ceramiczną, metalową lub silikonową formę do pieczenia i ustaw temperaturę na 70 stopni. Ogrzewaj póki materiał nie stanie się przezroczysty. Metoda idealna aby zmiękczyć duże kawałki zastygniętego już materiału (np. gotowego projektu)
Opalarka lub suszarka do włosów. Przydatne gdy chcesz zmiękczyć konkretne obszary elementu.
Zapalniczka. Użyteczna gdy chcesz zmiękczyć małe obszary gotowego, zastygniętego materiału. Sprawdza się, gdy chcesz połączyć dwa gotowe elementy w jeden. Pamiętaj, iż na powierzchni może osadzić się czarny nalot.

 

Porady
- Ogrzanie materiału powyżej 70 stopni nie spowoduje, że będzie miększy i łatwiejszy do modelowania a tylko zwiększysz ryzyko oparzenia.
- Ogrzanie materiału powyżej 200 stopni zniszczy produkt.
- Duże kawałki materiału wymagają dłuższego czasu do ogrzania, dlatego produkt jest w postaci granulatu o małej średnicy.

 

 

Łączenie elementów
Gdy robisz duży i skomplikowany projekt, łatwiej jest podzielić pracę na części, tworząc kilka gotowych elementów a następnie połączyć je w odpowiedni sposób. Po całkowitym zastygnięciu, wystarczy ogrzać odpowiednie obszary elementu (miejsca które chcemy połączyć) aż staną się przezroczyste a następnie połączyć je i odczekać, aż zastygną - połączenie będzie mocne i solidne. Najprostszy sposób to zanurzenie wybranych obszarów w gorącej wodzie, ogrzaniu ich suszarką lub opalarką lub nawet zapalniczką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tworzenie arkuszy

Jest kilka sposobów aby wytworzyć cienki arkusz z materiału:

Upiec w pierkarniku
- rozsyp granulat na powierzchni metalowej lub ceramicznej blasze do pieczenia, potrząsając rozprowadz równomiernie materiał
- ustaw temepraturę na 70 stopni (ogrzewaj ok. 20minut lub do momentu , aż granulat utworzy płaski arkusz
- kiedy materiał zastygnie, będziesz mógł wyciągnąć go z blachy (substnacja nie przyklei się do powierzchni)

Ściśnięcie między płaskimi powierzchniami

Metoda idealna, kiedy szybko potrzebujemy uzyskać mały, płaski arkusz. Po ogrzaniu materiału, utwórz z niego kulkę a następnie ściśnij ją między płaskimi powierzchniami (mogą być choćby talerze). Poczekaj, aż ostygnie i gotowe!

Rolowanie

Po prostu rozwałkuj masę tak samo jak ciasto, możesz użyć do tego pustej butelki po winie

 

 

 

Użycie materiału z formą jest użyteczną alternatywą do modelowania go rękami. Istnieje wiele rodzajów projektów w których ta metoda jest lepsza i łatwiejsza do wykorzystania:

- Uzyskanie identycznych części.
- Wykonywanie elementów z detalami, drobnymi szczegółami.
- Wykonanie dokładnej repliki istniejącego modelu.

Aby zrobić zewnętrzną formę obiektu, po prostu otocz materiał wokół części i poczekaj aż wystygnie. Pamiętaj aby zostawić wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby można było usunąć element - substancja jest delikatnie elastyczna jednak nie tak bardzo jak tradycyjne formy silikonowe - z tego względu nie możesz otoczyć całego elementu gdyż nie będziesz w stanie go wyciągnąć! Pamiętaj również, że substancja nie przyklei się do większości metalowych czy ceramicznych powierzchni ale może przykleić się do niektórych plastików. Wskazane jest użycie cienkiej warstwy wazeliny lub oleju jeżeli masz obawy, że materiał przylgnie do części.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tworzenie odlewu z formy

Ciekawą propozycją jest stworzenie repliki części z plastycznego materiału na bazie utworzonej wcześniej formy z tego samego materiału. Substancja nie jest płynna, więc nie wlejesz jej do formy - ogrzany materiał należy wcisnąć do formy za pomocą rąk tak aby wypełnił całą przestrzeń dzięki czemu uzyskasz detale repliki.

Wciskany materiał nie może oddziaływać z zewnętrzną formą, aby temu zapobiec wystarczy trzymać się kilku wskazówek:


- Umieść zewnętrzną formę do zamrażalki na godzinę przed planowanym wykonaniem odlewu, dzięki temu - przy upychaniu gorącego materiału - zewnętrzna forma nigdy nie osiągnie 60 stopni przez co nie zmięknie i nie zmieni swojego kształtu.
- Użyj oleju lub wazeliny wewnątrz formy - zapewni to barierę między odlewem a formą


Inne formy. 

Możesz użyć innych, gotowych form do wykonywania różnych odlewów jak choćby formeki do kostek lodu. Wystarczy wcisnąć gorący materiał do przygotowanej formy i poczekać aż ostygnie.

 

 

 

Narzędzia

Materiał jest podatny na obróbkę, możesz użyć wielu narzędzi aby ostatecznie wykończyć projekt. Niektóre narzędzia generują wystarczająco dużo ciepła aby zmiękczyć substancję. Używając elektronarzędzi jak wiertarka, operuj na niskich ustawieniach obrotowych aby nie przegrzać materiału. Dzięki temu efekt będzie dużo czystszy i dokładniejszy.

Nożyki do tapet. Idealne do rzeźbienia i cięcia w materiale
Wiertarka. Operuj na niskiej prędkości obrotowej
Nożyce, nożyczki. Świetne do cięcia na drobne kawałki, wycinania kształtów z zastygniętych arkuszy.
Papier ścierny. Tarcie generuje dużo ciepła, podgrzewając i rozpuszczając materiał, używaj ostrożnie
Igła, grzebień. Idealne do nadawania długich, ciągnących się "nitek" i form gdy materiał jest jeszcze plastyczny.

 

UWAGI
Chronić przed dziećmi! Produkt jest sprzedawany w postaci małych granulek, dlatego materiał nieprzetworzony, ze względu na możliwość połknięcia, należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Również w trakcie obróbki cieplnej materiału niewskazane jest, aby w pobliżu przebywały dzieci z uwagi na niebezpieczeństwo oparzenia.
Kontakt z oczami i skórą. W przypadku kontaktu produktu z oczami, przepłukać oczy wodą. Nie stwierdzono toksyczności lub szkodliwości w bezpośrednim kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi.
Opary. W trakcie standardowej obróbki cieplnej nie zanotowano uwalniania toksycznych oparów. Przy podgrzaniu do temperatury powyżej 200oC uwalniają się monomery. W takim przypadku należy szybko wyjść na świeże powietrze i głęboko oddychać.
UWAGA! Maksymalna temperatura pracy gotowych elementów: 60oC. Nadmierne ogrzanie i nieostrożna obróbka materiału może prowadzić do oparzeń. Materiał pali się w temperaturze 275oC

 

  

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl