

Aby rozpocząć majsterkowanie przy przewodach, wpierw należy poznać ich budowę i zasadę działania. Odwiedź działy FAQ i JAK UŻYWAĆ
LUTOWANIE
Lutowanie prowadzi do naprawy uszkodzonych przewodów, połączenia innych rodzajów (na przykład dwóch innych kolorów lub innych średnic), połączenia odpowiednich złączy (męskich i żeńskich końcówek), połączenia odpowiedniego sterowania.
Aby zacząć, potrzebujesz:
- Lutownica
- Cyna
- Taśma miedziana
- Taśma izolacyjna
- Nóż
Na pewno ułatwi pracę:
- Ściągacz izolacji
- „Trzecia ręka”
- Koszulki termokurczliwe
- Źródło ciepła (opalarka, zapalniczka, suszarka)
- Kalafonia
Część rzeczy możesz zakupić u nas
POŁĄCZENIE PRZEWODU Z ZASILANIEM (WLUTOWANIE ZŁĄCZA)
Zacznijmy od ucięcia odpowiedniej długości przewodu. Pamiętaj aby dodać kilka centymetrów do żądanej długości na wykonanie połączenia (dodaj więcej, jeżeli jesteś początkującym)
Należy zdjąć zewnętrzną powłokę przewodu (polimerową otoczkę), nie jest to tak łatwe jak się wydaję więc nie bądź zawiedziony gdy nie wyjdzie za pierwszym razem. Ściągnij około centymetra powłoki od końca przewodu.
Jeżeli przypadkowo uciąłeś jeden lub obydwa cienkie przewody, utnij resztę rdzenia i spróbuj raz jeszcze.
Po prawidłowym wykonaniu, powinny ukazać się dwie cienkie żyły, elektrody zewnętrzne – Copper Wire.
Upewnij się, że nie naruszyłeś materiału – sprawdź z bliska, delikatnie poruszaj
Umieść koniec przewodu w „trzeciej ręce”
Utnij kawałek taśmy miedzianej.
Odwiń kilka mm kleju na taśmie miedzianej i umieść tuż przy końcu ściągniętej powłoki. Zagnij dwie żyły na górę taśmy.
Rozgrzej lutownicę a następnie przylutuj elektrody zewnętrzne do taśmy. Proces nie powinien zająć dłużej niż sekundę lub dwie – w przeciwnym razie otoczka znajdująca się pod taśmą zacznie się topić.
Sprawdź połączenie
Zawiń resztę taśmy, zakryj i zabezpiecz wykonane połączenie. Wystarczy owinąć raz - w razie potrzeby utnij
Elektrody zewnętrzne mamy zabezpieczone i odseparowane. Zajmijmy się teraz elektrodą wewnętrzną, rdzeniem – Copper Core. Najpierw należy pozbyć się warstwy fosforu poprzez zdrapanie go
Nie musisz zdrapywać całego – połowa jest wystarczająca.
Przygotuj rdzeń do łatwiejszego lutowania (wykonaj pobielanie przewodu poprzez nałożenie cienkiej warstwy cyny na przewód – zobacz FILM)
Przygotuj złącze. Jeżeli końcówki są już gotowe, przejdź do następnego punktu. Jeżeli końcówki nie są przygotowane – odizoluj przewody i dotnij tak, aby jedna była około 1,5 centymetra dłuższa od drugiej. Wykonaj pobielanie.
Nie musisz martwić się o polaryzację, przetworniki działają na prąd przemienny!
Przed lutowaniem, przygotuj i załóż odpowiedniej średnicy i długości koszulkę termokurczliwą.
Wykonaj lutowanie krótszego przewodu z rdzeniem – Copper Core.
Poczekaj 10 sekund i sprawdź połączenie – jeżeli wykonane jest prawidłowo przesuń koszulkę termokurczliwą a następnie ogrzej ją.
Rdzeń jest całkowicie zabezpieczony
Wróćmy do elektrody zewnętrznej – Copper Wire. Rozgrzej delikatnie taśmę miedzianą a następnie użyj odrobiny cyny.
Wykonaj lutowanie dłuższego przewodu z przygotowaną taśmą miedzianą.
Sprawdź połączenie a następnie zastosuj odpowiednią koszulkę termokurczliwą aby zabezpieczyć całość wykonanej pracy.
Zrobione, uruchom przetwornik w celu sprawdzenia działania. Aby upewnić się, że połączenia są dobrze wykonane, delikatnie poruszaj miejsce lutowania przy włączonym przetworniku. Jeżeli przewód nie traci zasilania (nie przerywa), wszystko wykonane jest prawidłowo a Ty możesz zabierać się za projekt
This work is licensed under a CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported
"El-Wire" by AdaWiki is licensed under CC BY 3.0
POŁĄCZENIE DWÓCH PRZEWODÓW
Zakres prac jest podobny do powyższych instrukcji, różnicą jest połączenie przewodów:
- Należy złączyć dwie elektrody wewnętrzne (Copper core) w dwóch interesujących nas przewodach a następnie zabezpieczyć je koszulką termokurczliwą lub taśmą izolacyjną.
- Następnie połączyć dwie elektrody zewnętrzne (Copper Wire) przykładowo lutując je do tej samej taśmy miedzianej i zabezpieczyć.
- Należy zrobić to staranie, tak aby elektroda zewnętrzna i wewnętrzna nie miały ze sobą styku a połączenia lutowane były mocne i solidne.
Przedłużając przewód pamiętaj o dobraniu odpowiedniego przetwornika!
NAPRAWA
Do naprawy możesz zastosować ZESTAW NAPRAWCZY EL-WIRE w skład którego wchodzi
- Rozdzielacz 6gałęzi
- Konektory męskie, żeńske
- Taśma miedziana
- Szeroka i wąska koszulka termokurczliwa
- Kapturki na przewody
DLACZEGO PRZEWÓD NIE ŚWIECI?
Jednym z przypadków i pierwszym jaki należy sprawdzić jest sprawdzenie końcówki przewodu – jeżeli przewód został źle ucięty lub zarobiony, dostało się dużo wilgoci lub brudu może nastąpić przewodzenie między elektrodą zewnętrzną i wewnętrzną. Należy sprawdzić koniec przewodu (zdjąć kapturek), ewentualnie. uciąć około jednego centymetra przewodu aby mieć pewność.
Jak zostało wspomniane, najwrażliwszym punktem jest połączenie między przewodem a przetwornikiem, jeżeli - ruszając w tym miejscu - przewód miga lub w ogóle nie świeci (zakładając, że przetwornik i przewód są sprawne) należy przelutować połączenie według powyższego instruktażu.
Narażenie na długotrwałe wyginanie powoduje złuszczenie warstwy fosforowej przez co może nastąpić styk elektrod lub charakterystyczne czarne plamy w przekroju. Ta sama przyczyna może uszkodzić rdzeń lub cienkie przewody zewnętrzne (Copper Wires) co skutkuje świeceniem przewodu tylko do długości gdzie nastąpiło uszkodzenie. Należy wymienić przewód lub uciąć do miejsca uszkodzenia i zabezpieczyć
Pamiętaj: jeżeli używasz jednego przetwornika w połączeniu z kilkoma przewodami (np. przy pomocy rozdzielacza), gdy zostanie uszkodzona jedna wiązka EL-WIRE, reszta przewodu również zgaśnie. Przy takiej sytuacji dodatkowo może nastąpić przegrzanie przetwornika! Należy usunąć lub wymienić uszkodzony przewód – wówczas reszta podłączonych przewodów zacznie działać.