POLIMER-INFO

PCL jest bardzo tanią, plastyczną masą o twardości i wytrzymałości polipropylenu (PP) z której można wykonać projekty ograniczone jedynie liczbą Twoich pomysłów. Materiał jest nadzwyczaj podatny na wiele czynników jak farbowanie (pigmentami, brokatami, proszkami), podgrzewanie (gorąca woda, suszarka, żelazko, piekarnik, palnik), obróbka (wiercenie, frezowanie) a samą postać i formę można zmieniać dowolną ilość razy przez co jedna porcja może służyć wiele lat, do wielu projektów.  W temperaturze pokojowej ma postać białych, drobnych granulek o zwartej strukturze. Wystarczy jednak pojemnik z ciepłą wodą (o temperaturze powyżej 60oC), do którego należy wsypać granulki aby produkt zmienił swoje właściwości - łącząc się ze sobą tworząc jednorodną masę i zmieniając kolor na przezroczysty. Po wyjęciu z wody formowanie pożądanego kształtu uzyskujemy wyrabiając plastyczną masę rękoma - można ją wyginać, modelować, rozciągać, wałkować, ugniatać, ciąć a po zastygnięciu wiercić czy szlifować. Po całkowitym zastygnięciu (zależnym od temperatury otoczenia oraz ilości masy) materiał zmienia kolor z przezroczystego na biały i staje się twardy jak większość sztucznych tworzyw.

{

Polimer termoplastyczny, biodegradowalny o tajemniczej nazwie polikaprolakton (ang. polycaprolactone, PCL) należy do grupy poliestrów syntetycznych (zawierają wiązania estrowe, twarda struktura), otrzymywany w wyniku polimeryzacji. Jest to wysokokrystaliczny materiał o niskiej temperaturze topnienia (~59-64stopni) i temperaturze zeszklenia (-60stopni).
Łatwo mieszalny z innymi polimerami, samoczynny rozkład trwa do 2lat
Polikaprolakton występuje także pod nazwami handlowymi: Polymorph, CAPA, Friendly Plastic, Crazy Plastic, Plastimake, Instamorph, PCL, Shapelock, Plaast.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polikaprolakton

}

ZASTOSOWANIE
Skala zastosowań PCL jest ogromna. Najczęściej dotyczą napraw przedmiotów codziennego użytku lub części specjalistycznych, wykonywania zamienników elementów o skomplikowanych kształtach oraz budowy prototypów. Osobom o zacięciu artystycznym, zapewni niespotykana dotychczas paletę nowych możliwości.

Wykorzystywany jako:
- masa do prototypowania (budowa szkieletów, modeli, elementów)
- dorabianie i naprawa elementów w urządzeniach domowych i warsztatowych
- dorabianie elementów modelarskich lub całych modeli i figurek
- wykonywanie rzeźb i instalacji artystycznych
- zabawka edukacyjna dla dzieci i młodzieży
- odpowiednik medycznego materiału (Allfit), możliwe jest zbudowanie sztywnego stelaża unieruchamiającego kończyny
- kosmetologia (np. Ellanse) 
- gadżety, maski, elementy kostiumów

 

 

Właściwości. Jak używać, łączyć, formować, kolorować Inspiracje

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl