Pigmenty świecące (fosforyzujące)

Pigment a barwnik

Pigment jest substancją organiczną lub nieorganiczną, nierozpuszczalną w stosowanym medium z przeznaczeniem do barwienia, aczkolwiek pozostaje w postaci rozdrobnionego ciała stałego w przeciwieństwie do barwnika który JEST rozpuszczalny w stosowanym ośrodku.

   

 

 

 

Fluorescencja a fosforescencja(fosforyzujące)? 

Pigmenty luminescencyjne (fotoluminescencyjne) są produktami w różnych postaciach (proszek, puder). Głównym efektem tego typu materiału jest świecenie w ciemności (świecący proszek, Glow In The Dark). Możemy wyróżnić dwa typy fotoluminescencji (ze względu na czas trwania): 

 Fluorescencje - zjawisko trwa wyłącznie podczas działania odpowiedniego czynnika wzbudzającego i zanika zaraz pojego ustaniu (przykład: banknoty oświetlane światłem UV)

Więcej(wikipedia): https://pl.wikipedia.org/wiki/Fluorescencja

Fosforescencję (fosfory) - zjawisko emisji światła trwa dłużej, nawet kilka godzin, dni czy tygodni po ustąpieniu czynnika wzbudzającego. Substancja świeci światłem własnym po uprzednim naświetleniu (światło sztuczne jak żarówka lub naturalne - słońce). 

Więcej(wikipedia): https://pl.wikipedia.org/wiki/Fosforescencja

 

 

 

Zastosowanie

Aplikacja za pomocą pędzla, wałka czy pistoletu, użycie pigmentu jest proste z setkami zastosowań, wystarczy zmieszać pigment z odpowiednią bazą np. farba.

Stosowanie na drewnie, plastiku, metalu, cegle, włóknie szklanym, można mieszać z klejem, cementem, piaskiem, farbami, lakierami, rozprowadzać po papierze, folii, taśmie - brak ograniczeń co do użytej powierzchni. Znajduje zastosowanie przy efektach dekoracyjnych, artystycznych, budownictwie, renowacji i wykończeniu wnętrz, oznaczenia i identyfikacja, reklama, motoryzacja, pamiątki, obrazy świetlne (malarstwo, artyści), świecące farby, lakiery, gadżety, hobby. Pigment można stosować wewnątrz i na zewnątrz.

Zobacz blog INSPIRACJE

Kilka przykładów wyszukanych w internecie:

 

 

 

 

 Pasy jezdni oraz ścieżka piesza w Holandii

Elementy świecące w ciemności - Adidas

 

 

.

source: Tobias Sagmeister

 

 

Emisja światła

Na intensywność świecenia (nasycenie) składa się wewnętrzna energia świetlna pigmentu, częstotliwość emitowanego światła, czas emisji i temperatura otoczenia. Przy niższych temperaturach (<5oC) potrzebny jest dłuższy czas naświetlenia jednak sam czas emisji światła jest dłuższy.

Jak długo świeci? W warunkach laboratoryjnych nawet powyżej 3500 minut (pigment generacji 1) - jest to uzależnione od ilości pigmentu na m2 oraz temperatury otoczenia.

 

Proces naświetlania można powtarzać wielokrotnie, używając do tego źródeł światła sztucznego lub naturalnego. Najlepszym wyborem jest światło UV, halogenowe lub światło naturalne - słoneczne, natomiast typowe domowe żarówki (wolfram) czy LED wymagają więcej czasu na naświetlenie materiału (niskie promieniowanie UV). "Szybkość" ładowania jest uzależniona od rodzaju i koloru źródła światła jak również od rodzaju i koloru pigmentu, ważna jest także odległość i moc źródła światła.

 

Jak używać?

Do wybranej bezbarwnej bazy dodaj według uznania odpowiednią ilość pigmentu. Utworzy się "zawiesina" gdyż sam produkt nie rozpuszcza się i jest nieprzeźroczysty - należy systematycznie mieszać w trakcie malowania (najlepiej co dwie minuty). Produkt nie wchodzi w żadne reakcje z bazą, można eksperymentować na wiele sposobów dodając materiał nawet do cementu, piasku czy tynku.

 

Porady

- Używaj możliwie przeźroczystej bazy (bez dodatków i barwników), ewentualnie koloru białego lub możliwie jasnego, gdyż inne mogą zmniejszyć intensywność świecenia i czas naświetlania. Nie używaj bazy o wysokiej kwasowości (możesz wykonać wcześniej test jak pigment zachowuje się w tym konkretnym nośniku). Zwracaj uwagę, jaką bazę dobierasz - niektóre mogą zawierać wilgoć, inne filtry UV powodujące całkowite zablokowanie efektu świecenia. Poza pigmentem specjalnym (wodoodpornym) reszta jest nietrwała w farbach wodnych i bardzo szybko ulegnie zepsuciu - unikaj wilgoci.

- Świecące w ciemności pigmenty nie są standardowymi barwnikami a metalami z domieszkami, które osadzają się w płynach. Aby zmniejszyć proces sedymentacji używaj lepkiej bazy lub odpowiednich środków zapobiegających temu zjawisku. Nie rozdrabniaj pigmentu gdyż posiada on krystaliczną strukturę - z zabiegiem tym wiąże się spadek intensywności świecenia.

- Naturalny kolor luminoforu to biały, świecący w ciemności na kolor zielony(żółtawy) lub niebieski. Inne kolory pigmentu są wytwarzane dzięki dodaniu fluorescencyjnego barwnika.

- Nakładaj więcej warstw (3 do 5) zamiast jednej grubej, zwiększysz intensywność oraz równomiernie rozprowadzisz substancję. Po zakończeniu malowania - pokryj powierzchnię lub materiał przeźroczystą warstwą, poprawi to wygląd i uchroni przed wilgocią. Możesz po prostu użyć tego samego nośnika bez dodatku pigmentu.

- Stosunek pigmentu do bazy wynosi od 5% do 45% w zależności od zastosowania. W gotowych farbach z fabryki jest ok. 30% pigmentu. Jak dużo materiału należy dodać? To zależy od Ciebie - im więcej dodanego pigmentu - tym intensywniejsze i dłuższe świecenie.

 

Specyfikacja

Przy odpowiednim stosowaniu i przestrzeganiu przepisów BHP produkt nie stanowi zagrożenia dla człowieka i środowiska, jest nietoksyczny, nieradioaktywny, niepalny, chemicznie obojętny i stabilny w warunkach standardowych 

Charakterystyka każdego typu pigmentu znajduje się w opisie przy wyborze produkt z naszego sklepu w odpowiedniej zakładce i ma poniższą formę:

 

1b. Czym jest luminescencja?

Luminescencja (lumen  łac.  światło) tzw. zimne świecenie które jest emisją promieniowania elektromagnetycznego (światła widzialnego) przez substancje (luminofor) pod wpływem czynnika wzbudzającego innego niż czynnik cieplny (wzrost temperatury emitującego źródła poprzez rozgrzewanie) Prościej rzecz ujmując, ciało któremu dostarczamy energie (np. w formie promieniowania UV) oddaje tą energię w innej formie (emituje fotony czyli po prostu świeci) Przykład: zabezpieczenia na dokumentach (dowód osobisty, prawo jazdy) lub banknotach, widzialne tylko pod światłem UV - to właśnie luminescencja a konkretniej, fluorescencja. Możemy wyróżnić całkiem sporo rodzajów luminescencji:

luminescencja


- fotoluminescencja
a. fluorescencje (emisja światła zanika w czasie 10-20 sekund po ustaniu naświetlenia)
b. fosforescencja (Czas emisji dłuższy, nawet tygodnie)

- chemiluminescencja - emisja światła podczas procesów chemicznych
a. bioluminescencja - emisja światła podczas reakcji biochemicznych

- tryboluminescencja - emisja światła wskutek oddziaływania mechanicznego (np. tarcie)
- krystaloluminescencja - emisja światła podczas krystalizacji
- elektroluminescencja – świecenie pod wpływem stałego lub zmiennego pola elektrycznego.
- elektronoluminescencja (lub katodoluminescencja) - emisja światła podczas bombardowania substancji elektronami
- rentgenoluminescencja - emisja światła wywołana przez promieniowanie rentgenowskie
- radioluminescencja - luminescencja wywołana przez promieniowanie alfa, beta, gamma i promieniowanie kosmiczne
- sonoluminescencja - emisja światła wywołana ultradźwiękami
- termoluminescencja - emisja światła poprzez naświetlnie substancji a następnie poprzez ogrzanie jej.

 

1c. Czym jest luminofor?

Substancje/materiały wykazujące luminescencję to luminofory które mogą być: 
- organiczne (roztwory barwników np. fluoresceina)
- nieorganiczne (najczęściej siarczki i tlenki metali). 
Możemy uzyskać luminofory o różnych barwach i czasach poświaty.

Luminofor – https://pl.wikipedia.org/wiki/Luminofor

luminescencja

 

 

Creative Commons License

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

By Tavo Romann (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons 

Chemiluminescence 

"Luminescence" by SAMTOWN is licensed under CC BY 2.0

"pigments colorés" by Bernard Lamailloux is licensed under CC BY 2.0

"Super King Stylized Glow" by Eric Kilby is licensed under CC BY 2.0

"One hundred pesos" by Luis Romero is licensed under CC BY 2.0

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl